Další malé triky pro histaminiky :)
Rozhodla jsem se v průběhu učení se z vlastních chyb sepisovat všechny užitečné a praktické věci, které mě v rámci low-histamin stravování napadly a které mi dobře slouží, abych se s vámi o ně mohla podělit. Tak tady jsou :)
- Pokud chcete do jídelníčku zařadit nějakou potravinu (která by pro Vás mohla být nějakým způsobem prospěšná/léčivá), ale její chuť Vám vadí, přidejte ji do smoothie. Já takhle funguji například s kolagenem a goji plody. Výražek z grapefruitových semen si potom kapu například do čaje s medem.
- Pokud jste vyzkoušeli konkrétní jídla, po kterých Vám je dobře (respektive Vám po nich není špatně) a jsou složeny z vhodných potravin, sepiště si je na seznam na lednici včetně potravin, které na ně musíte koupit. Až budete příště plánovat nákup a vaření, nemusíte dlouze vzpomínat a ušetří Vám to čas.
- Existuje spousta potravin, které můžete dát do mrazáku aniž by to výrazně ovlivnilo jejich chuť a vlasnosti. Já osobně mrazák miluju, protože si můžu dopředu nakoupit superzdravé potraviny, které zamrazím ještě čerstvé a potom je průběžně používám, aniž bych je musela znovu a znovu nakupovat. Pokud například děláte doma smoothie, je výborné si zamrazit potřebné ovoce i zeleninu (klidně salát, kadeřávek apod., bobule, jahody, mango, řepu atp.). Zamrazit se dá také například domácí hummus, pečivo, dezerty, buchty, nakrájená dýně, energy kuličky, sušenky, domácí tortilly.
- Určete si jeden den v týdnu na plánování jídel. Ideálně den, po kterém můžete na nákup. Naplánujte si jídla na celý týden a podle nich nakupte potřebné potraviny. Rozdělte si je na ty, které můžete koupit dopředu a na ty, které koupíte čerstvé. Hodně doporučuji kombinovat potraviny, které již do něčeho potřebujete i do jiných jídel. Příkladem může být třeba dýně. Jeden den použiji do zapečených brambor a za dva dny ze zbylé udělám dýňovou polévku a dýňové brownies. Velmi výhodné je to například u věcí, které po otevření na dané jídlo nespotřebujeme úplně celé.
- Sepisujte si jednotlivé obchody a k nim věci, co tam rádi kupujete. To je super třeba u Countrylife nebo Sklizeno, kam většina lidí nechodí každý den, takže když už tam jdete, můžete mít seznam, ať nezapomenete nic z toho, co odtud tak milujete nebo co je v daném obchodě levnější než jinde.
- Sepište si seznam věcí, které budete kupovat pouze ve slevě (pro mě třeba rostlinná mléka, pekanové ořechy, prostě věci, které jsou běžně dražší), tak víte, když vidíte sekci slev, po čem se podívat.
- Seznamy potravin i receptů si pište do Evernote nebo jiného online poznámkovače, abyste se k nim dostali kdykoliv z mobilu.
- Oblíbené potraviny, které vydrží, nakupujte ve velkém po internetu. Ořechy, ořechová másla a mouky jsou poměrně drahé a stejně tak některé další zdravé potraviny a produkty, pokud máte spotřebu větší, určitě se vyplatí si je objednat online v e-shopu ve větším množství. Vyjde to levněji, ubydou Vám starosti s běháním po obchodech a sledováním cen a neustálým nákupem těch stejných věcí znova. Doporučuju za mě například oříškov.eu.
- Udělejte si ultimátní nákupní seznam. Sepište si zvlášť věci, které potřebujete mít doma jako stálice (olivový a kokosový olej, různé mouky atp.), věci co kupujete čerstvé a věci co kupujete například dopředu na týden/dva. Ušetří Vám to nějaký čas při nákupu a sledování, co doma vše chybí. Sepište si opravdu vše, co doma pravidelně máte a co využíváte.