Mám histaminovou intoleranci! Kde začít?

V první řadě: nádech a výdech. Pokud jste si už přečetli nějaké články, možná propadáte panice, že histaminová intolerance pro vás znamená konec všem potravinám, které máte rádi a život plný restrikcí. Začít se stresovat je ale to nejhorší, co pro svoje tělo aktuálně můžete udělat. Je potřeba si uvědomit, že histaminová intolerance nemusí být trvalý stav.

 20200727_164345 - kopie

Dva typy histaminové intolerance

V první řadě je důležité zjistit, jestli máte histaminovou intoleranci vrozenou nebo získanou. Napomoci Vám může zamyšlení nad tím, od kdy pociťujete příznaky, ale taky je vhodné se na to zeptat svého imunologa. Pokud máte histaminovou intoleranci získanou, znamená to totiž pravděpodobně, že jste ji získali následkem jiné nemoci/ imunologické poruchy/ bakteriálních změn. V tom případě je tu reálná šance, že pokud se Vám podaří vyléčit nemoc, která je původcem histaminové intolerance, je možné, že by poté i samotná intolerance odezněla.

 

Co může způsobit histaminovou intoleranci?

Je mnoho nemocí, které mohou vést k histaminové intoleranci. Doporučuji si o nemocech něco pročíst, zjistit jaké jsou symptomy a vyhledat případně u těch relevantních vhodný způsob diagnózy, abyste zjistili, zda některou z těchto nemocí netrpíte. Ne vždy je to ale snadné. Může se jednat podle dostupné literatury např. o: SIBO, IBS, MCAS, Crohnova choroba, ulcerózní colitida, syndrom zvýšené propustnosti střev, candida, intolerance na další potraviny (lepek, laktóza..), fruktózová malabsorpce, sorbitolová malabsorpce, jiný zánětlivý proces ve střevech, poškozená nebo oslabená slinivka, přetížená játra, problémy se štítnou žlázou, endometrioza, fibromyalgie.

IMG_0475

 

Čím začít?

Vyhledejte si obecné seznamy potravin s vysokým a středním obsahem histaminu a pro začátek vynechte všechny tyto potraviny ze svého jídelníčku. Naopak se zaměřte na potraviny s nízkým obsahem histaminu a především potraviny protizánětlivé (o protizánětlivé dietě více v dalším článku). Protizánětlivé potraviny jsou například: zázvor, kurkuma, řapíkatý celer, cibule, česnek, červená řepa, borůvky, ořechy a velmi mnoho druhů zeleniny (trochu pátrejte po internetu). Vhodné je vynechat také zánětlivé potraviny obsahující cukr, lepek, konzervanty a vysoce průmyslově zpracované potraviny. Vezměte si inspiraci z dostupných nízkohistaminových receptů, které nebudou příliš složité, aby vás demotivovaly. Pokuste se často odpočívat, hodně spát, trávit trochu času denně na sluníčku, rozumně se hýbat (optimální jsou procházky nebo jóga). Mnoho práce s histaminem za vás udělá váš psychický stav.

Poté se pusťte do dalšího pátrání po protizánětlivé dietě, potravinách a receptech a sledujte, jak na vás jednotlivé potraviny působí, ideálně si vše zapisujte do deníčku. Pokud nezjistíte konkrétní nemoc, která za histaminem stojí, pokračujte v protizánětlivé dietě, optimálně nízkohistaminové. Je možné, že se tím začnou i problémy spojené s histaminem určitým způsobem napravovat. Vytvořte si jednoduchý seznam jídel z dostupných potravin a ty opakujte. Ve chvíli, kdy si budete více jistí tím, co vám dělá a nedělá dobře, můžete vyzkoušet zařazovat určité další potraviny podle nějakého konkrétního plánu.